21 noyabr 2014-cü il tarixdə Göygöl rayonunda Yeni Azərbaycan Partiyasının yaradılmasının 22-ci ildönümü həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Rayon təşkilatının sədri Turani Əliyev yığıncağı açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı və ildönümü münasibəti ilə təbrik etdi. Sonra geniş məruzə ilə çıxış edərək partiyanın yaranma tarixi ilə bağlı geniş nitq söyləmişdir. YAP-ın yaradılmasının o dövrün tələbi olduğunu deyən T.Əliyev Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni siyasi qüvvələrin formalaşmasının zərurətə çevrildiyini vurğulayaraq qeyd etdi ki, həmin dövrdə hakimiyyətdə olanların səriştəsizliyi nəticəsində Azərbaycan uçuruma sürüklənirdi. Ölkədə iqtisadi – siyasi böhran dərinləşir, ayrı-ayrı separatçı silahlı birləşmələr yaradılaraq qanunsuz fəaliyyət göstərir, dövlətə və xalqa qarşı edilən xəyanətlər nəticəsində Azərbaycan nəinki yenicə qazandığı müstəqilliyini itirmək, hətta bir dövlət kimi dünyanın siyasi xəritəsindən silinmək təhlükəsi ilə üzləşmişdi. Qarabağ müharibəsinin yaratdığı psixoloji çaşqınlıq, siyasi arenada olan hərc-mərclik, rəhbərsizlik və vətəndaş müharibəsi təhlükəsi xalqı yeni lider, yeni partiya axtarmağa sövq edirdi. Məhz belə bir vaxtda xalqımızın uzaqgörən ziyalıları son ümid yeri və pənahı kimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevə üz tutdu. Bəşəri kamilləşmənin ən yüksək zirvəsində duran, ensiklopedik biliyə, yüksək intellektual və mənəvi potensiala, dərin yaddaşa və möhkəm iradəyə malik, dahi şəxsiyyət olan Ulu Öndər Heydər Əliyev Respublikanın ictimai-siyasi və sosial-iqtisadi cəhətdən son dərəcə ağır vəziyyətdə olduğunu nəzərə alaraq, ziyalıların real və zəruri təklifini qəbul etdi və Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri olmağa razılıq verdi.